P Serisi

Scania'nın kompakt P serisi, dağıtım ve inşaat işlerinin önemli bir kısmı için uygundur.

Scania P serisi kamyonlar, hafif, manevra kabiliyeti ve yakıt verimi yüksek bir konfigürasyon yelpazesi sunar.

Tipik uygulama alanları arasında inşaat, bölgesel ve yerel dağıtımın yanı sıra kısa mesafeli taşıma ve servisler bulunmaktadır. Bu model yelpazesinde çok yönlü düzenlemeye sahip beş adet P kabin bulunur: üç yataklı kabin, bir gündüz kabini ve bir kısa kabin.

Beş kabinin tümü kompakt boyutları içinde yüksek standartlı iş uyumu sağlar. Büyük hacimli yükler ve sık duruş ve kalkışlar için, Scania P serisi kamyonlar sürücülere geniş bir çalışma alanı ve kabine kolay erişim imkanı sağlar. Ve bu özelliklerin her biri 420 hp'ye kadar çıkan bir dizi yüksek torklu Scania sıralı motoruyla birlikte sağlanmaktadır.

Düşük ağırlık ve ekstra yük alanının yanı sıra kısa kabin, trafiğin tıkandığı caddeler ve yoğun inşaat alanları için idealdir. Dar bir dönme yarıçapının gerekli olduğu durumlar için optimum dingil yerleşimi sunmaktadır.  Bu, hafif Scania sıralı motorunun çabuk hızlanmasıyla birlikte hız katedilebilen sürüş ortamlarında yolculuk süresinin azaltılmasına yardımcı olur.

Kabin

Scania –P serisi araçlardaki kontrol panelleri sürüş zevkini bozmadan rahatlıkla yol almayı sağlıyor. Ön paneldeki kumanda ve düğmeler sürücünün rahatlıkla ulaşabileceği mesafede. Direksiyon üzerinde yer alan birçok kumanda düğmesi, aracın kullanım konforunu artırıyor.

Bütün göstergelerin, sembollerin, uyarı ışıklarının, aletlerin ve kontrollerin kolay anlaşılır ve ulaşılabilir olması, ayrıca konumları nedeniyle fonksiyonlarının hızlı algılanmasını sağlıyor.

Yüksek Ergonomi

Normal şartlarda, gösterge tablosunda en gerekli bilgiler gösteriliyor. Devir saatinin, yalnızca motor devirleri uzun süre boyunca en ekonomik bandın dışında kaldığında yanan esnek yeşil bölgesi, sürüşü rahatlatıyor ve verimli bir sürüş sağlıyor. Isıtma ve havalandırma sistemi isteğe bağlı bir otomatik klima kontrol ünitesiyle geliştirilmiş. Ön panelde çok sayıda ek düğme için yeterli boşluk bulunuyor. Aksesuar olarak, iç düzene uyması için tasarlanmış, düğme ve diğer kotrollerden oluşan geniş bir seçenek bulunuyor. 

Çok Fonksiyonlu Direksiyon - Opsiyonel

İsteğe bağlı olarak direksiyonda birçok özellik bulunuyor. Opsiyonel bir diğer özellik de direksiyonda ek fonksiyonlar için düğmeler olması. Direksiyon kolunun üzerindeki iki kol, sürüş esnasında sıklıkla kullanılan pek çok fonksiyonu bir araya topluyor. Kollar, ayarlandıkları zaman direksiyon ile birlikte hareket ediyor.(İnşaat araçlarımızda ayarlı direksiyon da opsiyoneldir.)Direksiyonun solundaki kumanda kolu, ışıkları ve silecek fonksiyonlarını, sağındaki kol ise Scania Retarder’i ve varsa Scania Opticruise’u kontrol ediyor.

Rahat Koltuk

Çeşitli koltuk modelleri sunabilen PSerisi koltukları; aşağı yukarı yüksek hareket kabiliyeti ve sürücü koltuğundaki çok sayıda diğer ayarlamalar, kişisel sürüş pozisyonları için geniş bir alan sağlıyor. Yeni koltuk kontrolleri hareketleri çok kolaylaştırıyor. Opsiyonel olarak konulan yolcu koltuğunun arkalığının üst kısmı; dinlenirken masa olarak kullanılabilmesi için öne doğru katlanıyor. Sürücü koltukları doğru konumlandırılarak ve meyil verilerek sırtı ve uylukları sağlıklı bir şekilde destekliyor.

Şoförün Evi

P-Serisinin kabini, ön panelde, ön camın üzerinde, ortada ve arka duvarda pek çok saklama bölmesi ile çevreleniyor. Çoğunda malzemelerin tıkırdamasını ve kaymasını engelleyen kauçuk döşemeler bulunuyor. Alçak kabinlerde ve yataksız kabinlerde arka duvarda ve koltukların arkasında, ortada çeşitli saklama modülleri yer alıyor. Bu özelliklerle şoförün araç içinde evi kadar rahat etmesi ve ihtiyaçlarını gidermesi sağlanıyor.

Maksimum Yük Kapasitesi

Bu arada alçak P kabininin en önemli özelliği; alçak kabini sayesinde Scania araçları içinde en fazla yük kapasitesi sağlayabilmesi. Bu özellik, üst yapıcıların donanımlarını uyumlu hale getirebilmeleri için daha fazla olanak sağlıyor. İhtiyaca yönelik olarak üretilen şasiler; orta ağırlıkta işler için M, ağır işler için H, çok ağır işler için E şeklinde üç ayrı sınıfa ayrılıyor. Diğer yandan ekstra ağır işlere yönelik 6x4 damperlide takviyeli şasi kolları ile en güçlü şasi, dayanıklı çok katlı trapezoid makaslar ve en güçlü cerli diferansiyel bulunuyor. Araçta ayrıca iki şasi yüksekliği sunuluyor: Normal için N ve yüksek için H. H şasilerinde komponentler zarar görmemeleri için yerden mümkün olduğunca yükseğe yerleştiriliyor.

-PSerisinin inşaat versiyonunun önündeki çıkıntılı tampon, ekstra koruma sağlıyor. Farları korumak için koruma ızgaraları mevcut ve katlanabilir alt basamak araca güvenli iniş-biniş sağlıyor.

Üstün Motorlar

Scania’nın –PSerisinde müşterilerinin sahip olduğu eşsiz özelliklerin başında motor seçenekleri yer alıyor. Yeni 5 silindirli 9 litrelik motorun da eklenmesiyle, Scania’nın motor serisi çok üstün bir noktaya ulaştı. Hepsi modüler 9- ve -12 litrelik beş farklı motor, 230’dan 420 beygire kadar çıkış gücüne sahip.

Düşük Yakıt Tüketimi

12- litrelik motorlar, boyutlarına göre yeterli miktarda tork üretiyor; düşük devirlerden itibaren iyi çekiş kuvveti sağlayarak vites değiştirme ihtiyacını azaltıyor. 380 Hp güce sahip motor ile 1.900 Nm tork elde edilmektedir. Motorun tasarım ve teknolojisi Scania’nın servis ağı tarafından yakından tanınıyor. Motor, diğer Scania motorları gibi mükemmel servis ömrü ve dayanıklılık sağlayan sağlam platform üzerine kuruluyor. Bu özellikler, araçların çoğunun damperli ve beton mikserli olduğu inşaat pazarının ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyuyor. Scania’nın modüler parça sistemi araçların her tür uygulamaya göre uyarlanabilmesini sağlıyor. Bu da  parçaların çok sayıda kombinasyonda bir araya getirilebildiği çok esnek arayüz seçenekleri sağlıyor.

Güncelleniyor

s